Tunisko

Tunisko jinak Tuniská republika, je stát v Severní Africe.

Tunisko je zemí, která každoročně okouzlí nejednoho cestovatele
svou orientální atmosférou, převážně muslimskou tradicí, zda nádhernými písečnými plážemi, ale i množstvím zajímavých
historických památek.

 

Země leží na území starověkého Kartága. Samotné město Kartágo je dnes součástí hlavního města Tunisu. Země se osamostatnila z francouzské koloniální nadvlády v roce 1956. V polovině prosince 2010 v zemi propukly sociální nepokoje, které později počátkem ledna 2011 přerostly do ozbrojených střetů s policií a armádou. Následným svržením vládce, prezidenta Ben Alího 14-tého ledna 2011 se začala vlna revolucí (v Tunisku dostala revoluce přívlastek "jasmínová") v ostatních arabských zemích známá jako "arabské jaro". 23-října se v Tunisku uskutečnily první demokratické volby, ve kterých zvítězila strana umírněných islamistů. 12-tého prosince 2011 byl parlamentem zvolen nový prozatímní prezident Munsif Marzuk.

 

tunisko last minute

Tunisko pouze last minute >>

Top destinace a památky v Tunisku >>

Zájezdy do Tuniska-odlety z Prahy ,Brna,Ostravy >>

Zeměpisná poloha dělí Tunisko na tři naprosto odlišné krajinné celky:

Tunisko leží v Severní Africe, pouhých 150 km od Sicílie a tedy od Evropy. Sousedí na západě s Alžírskem, na jihovýchodě s Libyí a ze severovýchodu a severu je omýváno Středozemním mořem. Hlavním pohořím je masiv Dorsale, který je pokračováním pohoří Atlas. Severní části země vévodí náhorní pláně a úrodné údolí řeky Medžerda (Medjerda). Medžerda pramení ve východním Alžírsku a je jedinou stálou řekou v Tunisku (ostatní jsou sezónní). Jižně od horského masivu Dorsale se táhnou vyprahlé, neúrodné stepi, přecházející v šotty (solná jezera). Jižněji už je jenom poušť.

  • Tell je území na sever od Tuniského pohoří Atlas. Toto tuniské pohoří se rozprostírá od alžírských hranic až na poloostrov Cap Bon. Blízko města Kasserine, nedaleko alžírské hranice, leží nejvyšší vrchol Jebel Chambi (1.544 m)
  • Step se táhne jižně od Tuniského Atlasu až ke Gafskej pahorkatině. Na západě má Vysoká Step poměrně drsné podnebí a značné teplotní rozdíly. Nízká step na východě je tvořena planinami, jaké jsou nedaleko města Kairouan. Deště jsou zde méně časté a velmi nepravidelné. Dále na východ přechází step do nízké a úrodné pobřežní roviny Sahel, která se soustřeďuje kolem měst Sousse, Monastir a Sfax.
  • Jih je třetí charakteristickou částí Tuniska. Nachází se zde Sahara s písečnými dunami, s vysokými teplotami přes den a velmi nízkými teplotami v noci. K této části patří i tři slaná jezera (šoty): Chott El Rharsa, Chott El Fejaj a Chott El Jerid spolu se svými oázami.

Hlavní město:     Tunis
Rozloha:     163 610 km²
Nejvyšší bod: Džabal aš-Šánabí (1544 m n. m.)
Časové pásmo: +1
Počet obyvatel: cca    10 486 339
Jazyk:     arabština (úřední a obchodní), francouzština (obchodní)
Náboženství :sunnitský islám 98%, křesťanství 1%, judaismus a jiné 1%
Státní zřízení -republika
Vznik -20. března 1956 (nezávislost na Francii)
Měna - tuniský dinár (TND) = 1000 millimů (TND)

  • Cestovní ruch - Velmi významný je rozvoj turistiky, státem podporované. Krásné pískové pláže, teplé a čisté moře dělají z Tuniska významnou turistickou destinaci. Mnoho turistů převážně z Evropy sem přijíždí zejména kvůli relativně nízkým cenám a četným památkám.

Hlavní město: TUNIS - 730.000 obyv.  
Jiná města: Sfax (270 tis. obyv.)
Sousse (175 tis. obyv.)
Kairouan (120 tis. obyv.)
Bizerte (115 tis. obyv.)
Gabes (100 tis. obyv.)
Aryanah (98 tis. obyv.)
Bardo (75 tis. obyv.)
Gafsa

  • Podnebí Tunisko:

Tunisko je pod vlivem dvou klimatických pásem, subtropického středomořského a tropického suchého kontinentálního. Pobřeží Středozemního moře se vyznačuje teplým létem a poměrně dlouhou mírnou zimou. Na severu je hojnost srážek. Jih Tuniska, na kterém se rozprostírá poušť Sahara je velmi suchý a horký.


Průměrné teploty v Tunisku v ° C

Mesiac
Tunis
Bizerte
Hammamet
Sousse
Djerba
Tozeur
Leden
11
11,3
11
11,2
12,1
11,7
Duben
15,8
15,4
16
16,1
18,5
20,1
Červenec
26
25,2
25,5
25,7
26,5
32,2
Říjen
20,4
20,5
20,9
21,3
23,1
22,4
Prosinec
12,2
12,4
12,6
12,6
13,6
11,5
  • Bezpečnost: Opakované přetrvávající nepokoje v zemi, ačkoli turistické oblasti a letoviska zatím nejsou nepokoji zasaženy. Doporučuje se zachovat maximální ostražitost a vyhýbat se demonstracím

 

  • Doprava  - Je zde velmi hustá síť veřejné meziměstské dopravy (autobusy, vlaky, nájemné taxíky tzv. louages), ceny jsou poměrně nízké, spolehlivost a frekvence spojů překvapivě vysoká. V zemi je 30 letišť, z toho 14 se zpevněným povrchem ranvejí. Z toho osm mezinárodních. Hlavní letiště jsou v Tunisu, Djerbě, Monastiru a Tabarce. Na podzim roku 2009 byla dokončena výstavba nového letiště Enfidha, doplňujícího letecké spojení východotuniské rekreační zóny pro charterové i mezinárodní lety. Tuniskými leteckými společnostmi jsou Tunisair, Nouvelair, Karthago airlines, Tunis Avia a Tuninter. Železnice má 2152 km délky, hlavní koridor je mezi městy Tunis – Sús – Safákis – Gábes. Silnice mají délku 19 000 km, z toho je vyasfaltováno 13 000 km a dálnice z Tunisu do Sfaxu je dlouhá 165 km, z Tunisu na sever zatím 100 km a z Tunisu do Bizerta 60 km. Dále 1203 km ropovodů a 3059 km plynovodů. Největšími přístavy jsou Sfax, La Goulette - Tunis (Halk al-Wádí), Sousse, Bizerta, Schira.
  • Ekonomika - Země je považována za jednu z nejliberálnějších arabských zemí. Významná turistická destinace, kterou ročně navštíví asi 2-4 miliony turistů. Významnou složkou národního hospodářství země je těžba ropy, fosfátů, železné rudy, olova a soli.
  • Zemědělství je zaměřeno na pěstování obilnin, teplomilného ovoce, révy, oliv a datlí. Významná je výroba olivového oleje, vína a konzervovaného ovoce a ryb. V živočišné výrobě převládá chov skotu, v sušších oblastech chov koz a ovcí.
  • Svátky v Tunisku:

Muslimský kalendář je založen na bázi lunárního cyklu. Lunární rok trvá 12 synodických měsíců, tj. 354 středních slunečních dní. Tím vzniká posun o 11 dní oproti gregoriánskému kalendáři a tím je dána i pohyblivost náboženských svátků.

  • Náboženské svátky v Tunisku

Ramadán: 9. měsíc islámského kalendáře. Půst se dodržuje každý den od východu do západu slunce a dotýká se nejen konzumace jídla, ale i fyzických požitků.
Aid El Seghir / Aid El Fitr /: je svátkem posledního dne ramadánu, současně je svátkem dětí.
Aid El Kebir / Aid El Idha /: je svátkem připomínajícím Abrahamovu oběť. Slaví se 70 dní po svátku Air El Seghir. Při této příležitosti zařízne každá rodina ovci.
Le Mouled: pohyblivé výročí narozenin Mohameda někdy v měsíci červenec. Slaví se v celém Tunisku, ale hlavně v Kairouanu. Ženy se věnují svátečnímu vaření a pečení sladkostí, muži meditují na hřbitově nad hroby učených mužů a světců.
Ras El am El Hejral: je svátkem muslimského Nového roku. Například rok 1999 připadl na měsíc 16. duben.
Rodinné svátky v Tunisku
Rodinné svátky mají dlouhou tradici, ale podobně jako u nás, i zde postupně stále více ztrácejí na významu. Velkým svátkem je narození dítěte, především chlapce. Rodina, ale i přátelé oslavují společně El Thour / Khitan /, tj. den obřízky. Sedmiletý chlapec postupuje tuto sváteční událost a na její počest bývá bohatě obdařen.
El Aarss (svatba) se už málokdy slaví podle starých zvyků, kdy se snoubenci viděli poprvé až v den svatby a kdy hlavní slovo o výběru partnera měli rodiče.
Tradičně se svatba slaví 1 měsíc.

Společnost a sociální prostředí:
V Tunisku žije cca 9 mil.. obyvatel, přičemž až 51% z nich je ve věku do 20 let.
65% - chudých obyvatel v zemi.
12% nezaměstnanost, práce je, nepracuje jen ten, kdo nechce, proto neexistuje sociální podpora.
Sociální důchod platí na 1/2 podnikatel a druhou 1/2 platí občan.
Ve výšce 23,75% se odvádějí příspěvky na nemocniční péči.
Podpora státu je pro rodiny s počtem do 3 dětí. Pokud rodina má 4 děti,tak v takovém případě rodina nedostane přídavek na děti.
Důchodový věk pro muže je 60 let, akceptuje se i předčasný důchod ve věku 55 let, aby mladí mohli pracovat.
Průměrný dosahovaný věk je u mužů 77 let, ženy dosahují průměrně 82 let.

Neděle - je volným dnem v Tunisku. Je to netradiční, protože ostatní arabské země mají volný den pátek.

 

  • Vojenská služba - začíná od 20 roku a trvá 1 rok. Pokud muži studují,musí to dokladovat průkazem studenta a až po studiu nastupují na povinnou vojenskou docházku. Pokud někdo má více než 20 let a nevlastní průkaz studenta, nijak si nepomůže, protože v Tunisku bývají časté náhodné policejní kontroly, při kterých se zjišťuje, zda dotyčný má nebo nemá být ještě vojákem. Odvod vojáků probíhá každé 3 měsíce.

Ekonomika a finance v Tunisku:
Daně - 10% z hrubého příjmu, soukromé firmy však platí 35% daň ze zisku.
Od roku 1972 může v Tunisku podnikat i zahraniční firma, podpora státu se projevuje v 20 ročním období, bez placení daní
Podpora státu pro firmy se projevuje v případě, kdy 49% firmy je tvořen zahraničním kapitálem a 51% tvoří kapitál tuniský.

Tunisko mělo kdysi silnou měnu. V roce 1977 1 TD měl hodnotu 2 dolarů. Před pěti lety 1 TD se rovnal jednomu dolaru. Nyní za 1 dolar se dá koupit 1,4 TD. Došlo k postupnému znehodnocení měny.

  • Ekonomika státu Tunisko:

Tunisko má vlastní ropu a zemní plyn. Exportuje svou ropu do zahraničí a kupuje jinou, levnější a méně kvalitní z Alžírska. Z Alžírska dovážejí zemní plyn, železo a zinek.
Hlavní zdroje příjmů pro zemi: textil, ropa, turistika.

Zemědělství je rozvinuté hlavně na severu, pěstují se datle, pomeranče, olivy (kvalitní olivový olej), až 40 druhů oliv.
70% zeleninové produkce se vypěstuje na severu země Cap Bon. 320 tis. tun pomerančů, 650 milionů litrů vína.Sever Tuniska je úrodný a má hodně vody.

90% pozemků jsou v Tunisku soukromé pozemky .

 

  • To, co je pro muže Thajsko, to je pro ženy Tunisko! Ženy, které mají dostatek peněz velmi rády a opravdu často využívají služeb místních mladíků. Nevadí, že mnohokrát jedná o starší ženy, které se tímto způsobem snaží dohnat své mládí. Hlavní je, že si to mohou dovolit. Běžně je vidět  ženu z ciziny k o polovinu mladšímu Tunisanovi. Celý den se jen tak procházejí, zažívají romantické večery a noci plné vášně.

Především mladé dívky a ženy z Evropy jsou velmi žádané. V mnoha případech mladí Tunisané vábí svou "kořist" zcela spontánním způsobem mnohdy úspěšně i zdarma. Výběr mužů je přitom opravdu velký. 
Kdysi mužům islámské náboženství v Tunisku povolovalo až čtyři manželky. Tato skutečnost je však již historií. Podle zákona mohou mít pouze jednu a nevěra je dobrým důvodem k rozvodu. Výjimku z tohoto pravidla měl snad jen prezident, který se zasadil o budování monogamních vztahů, zatímco on sám si vychutnával život s více manželkami.
Postavení ženy v Tunisku se však za poslední roky zlepšilo , na to měl určitě i vliv z  Evropy, hlavně Francie. Úkolem žen již není naslovom poslouchat svého manžela. Ženy, podobně jako u nás, jsou ve vládě, v ekonomice, v obchodě či službách. Do popředí se stále více dostává rozvoj vlastní kariéry před svatbou.

  • Pozice žen v Tunisku:

Hlavní náboženství: islám - ženy mají však stejná práva jako muži. Nacházejí se ve společnosti na všech možných postech, bez diskriminace (ministerstva, policie, letectví, ...). Více než 60% žen pracuje buď v bance nebo pracují jako lékařky. Ženy mohou dokonce žádat o rozvod. Muž musí podle islámu svou ženu zajistit, takže žena pokud nechce, nemusí pracovat, jen může.

 

  • Zdravotnictví v Tunisku:

Státní a privátní (lékaři studují především ve Francii).

  • Státní se vyznačuje tím, že jej využívá většina lidí, hlavně sociálně slabší. V zemi však je málo lékařů.

Školství v Tunisku
Existuje povinná školní docházka od 6 do 9 let.
Střední škola trvá 4 roky a je ukončena maturitním zkouškami.
Vysoké školy se nacházejí ve městech jako Tunis, Sfax, Hammamet, Nabeul, Kairouan.

  • Zajímavosti v Tunisku:

Symboly na berberských obydlích:
ryba - znamená štěstí
2 ruce - 2 rodiny v jednom domě

Pohánění velbloudy výkřiky: za, za, za, ...
Aby velbloud stál: ess, ess, ...
Velbloud se dožívá 35 let, bez vody vydrží 1 měsíc

 

Kontakt

Cestovní agentura Neflea

Oldřichova 620/34
128 00, Praha 2

T-mobile:
+420 737 43 36 82
O2 :
+420 607 39 57 42
Tel / fax:
+420 326 550 647
Skype: agentura.neflea